Skip to content Skip to footer

Zeminim İçin Nasıl Bir Renk Seçmeliyim? 

Nihayetinde seçim sizin olacak (ve evinizde döşediğiniz döşemede söz sahibi olmak isteyebilecek herkes). Bunun tek bir doğru yanıtı yok: herkesin elde etmeye çalıştığı farklı tercihler ve estetikler var, bu nedenle başkaları için iyi görünen şey tam olarak sizin zevkiniz olmayabilir. 

Dikkate almanız gereken sadece renk değil. Mevcut laminat zeminlere göz atarken, yüzeyler ve odanız tamamen döşendikten sonra zeminin nasıl görüneceği dikkate alınmalıdır. 

Laminat Parkenizi Seçerken Bunları Dikkate Alın

Daha sonra seçiminizden pişmanlık duymaktan kaçınmak istiyorsanız, tartmayı düşünmeniz gereken birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları sizin için geçerli olmayabilir, ancak belirli türde döşeme malzemeleri seçmenin artıları ve eksileri hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. 

1. Uzun Vadeli Çok Yönlülük 

Pratik ev sahibi için ev geliştirme trendlerini takip etmek iyi bir fikir olmayabilir. Unutmayın: trendler gelir ve gider, ancak laminat parkenin dayanıklılığı ile, parkenizin yıllarca kalma şansı yüksektir. Bu, odanızı yeniden dekore etmek istediğinizde panolarınızı değiştirmeyi pratik hale getirebilir.

Şu anda popüler olanı seçmek yerine, modası asla geçmeyecek çok yönlü zemin kaplamalarını düşünün. Koyu ve açık renkli ahşap, gri ve beyaz yıkama ve orta tonlu ahşap yüzeyler çoğu estetikle iyi görünür. Bunun gibi döşemeleriniz varsa, bir gün minimalist bir oturma odasından çıkıp yıllar sonra onu modern rustik tarzda yeniden dekore etmeye karar verirseniz, zeminleriniz asla yerinde görünmez. 

Bir odayı yenilemek istediğinizde, her şeyi göze alan ve döşemenizi değiştirecek zamana ve kaynaklara sahip biriyseniz, çok yönlülük ve zamansızlık sizin için önemli olmayabilir. Ancak döşemenizi mümkün olduğu kadar uzun süre korumak isteyen pratik biriyseniz, rengin uzun vadede ne kadar iyi görüneceğini düşünmelisiniz.  

2. Oda Tarzı

İç tasarım, bir odaya kişiliğini verir. Peki, siz, hane halkınızdan biri veya bir ev misafiri odanıza girdiğinde, odaya hakim olan titreşim nedir? Tabii ki, döşeme, odanın stilini etkileyebilecek birçok yoldan sadece bir tanesidir, ancak tüm zemini kapladığına göre, odayı fiilen birbirine bağlayan şey budur.

  • Günlük: Daha gündelik bir görünüm için daha açık renkler ve beyaz badanalı yüzeyler tercih edilebilir. Daha açık zeminler, daha koyu renklerden daha hafif, daha hafif bir his verir. Minimalist ve işlevseldir ve kendini kısıtlanmış hissetmek istemeyen bir ev için mükemmel bir seçimdir. 
  • Geleneksel: Gündelik tarzın tam tersine gidiyorsanız ve daha geleneksel bir oda stili istiyorsanız, kiraz veya koyu meşe ahşap laminat zeminleri tercih edin. Koyu zemin renkleri, eski evlerde öne çıkan popüler seçeneklerden biridir ve bu, onu Viktorya dönemi veya Tudor stilleri gibi eski stiller için ideal kılar, ancak eski zamanların geleneksel stilini modernite ile harmanlama seçeneği de vardır. Ayrıca, daha koyu renkli laminat zeminler, koyu renk ahşap zeminlere göre daha ekonomik bir alternatif olabilir. Ayrıca, zemini daha az, mobilya ve aksesuarları daha çok vurgulayan, odanın etrafındaki ıvır zıvırları ve dekoru vurgulayan daha koyu renkler için belirli bir zenginlik vardır. 
  • Modern: Ortada daha modern bir şey için orta gri veya siyah bir zemin tercih edin. Siyah ve gri laminat zeminler, açık renkli ahşap veya koyu renkli ahşap kaplamalardan daha tutarlı olan sade bir zarafete sahiptir. Minimalist, İskandinav veya daha modern iç tasarım biçimleri için idealdir – özellikle nötr tonlara sahip bir oda arıyorsanız.   

3. Odadaki Mobilya ve Aksesuarlar

Evinizdeki mevcut bir odayı yeniden dekore ediyorsanız veya yeniliyorsanız, büyük ihtimalle mobilyalara ve aksesuarların çoğuna zaten sahipsinizdir. Çarpışmayı veya göze batan bir görüntü oluşturmayı önlemek için, mobilyalarınız için uygun laminat parkeyi bulmak üzere takip etmeniz gereken iyi bir kural var. 

  • Cesur, parlak mobilyalar : Mobilya parçalarınızın çoğu cesur parlak renklerden oluşuyorsa, daha koyu olan laminat parkeyi, tercihen nötr renkleri seçin. Gözlerinizi renkler ve desenlerle boğmaktan kaçınmak isteyeceksiniz ve döşeme başlamak için iyi bir yer. Daha koyu renkler, akan ve odanızın geri kalanıyla çatışan daha açık renkli zeminlere kıyasla göze çarpan renklerle kontrast oluşturur.
  • Minimalist, sade mobilyalar : Öte yandan, mobilyalarınızın ve aksesuarlarınızın çoğu çok minimalist ve basitse ve odanızı bu çizgide tutmak istiyorsanız, mobilyalarınızın parlaklığıyla zıtlık oluşturan rustik bir döşeme alın (ağırlıklı olarak açık renkli mobilyalara sahipseniz). , koyu rustik döşeme elde edin ve bunun tersi de geçerlidir). Tek tip döşeme hatlarını düşünüyor olabilirsiniz, ancak rustik odaya biraz karakter katarken, tek tip döşeme odanızın donuk ve badanalı görünmesine neden olabilir.
  • Ahşap mobilyalar : Son olarak, çok sayıda ahşap mobilya parçanız ve ahşap aksesuarınız varsa, bu parçaların rengiyle eşleşen döşemeler almaktan kaçının. Bu, odanızı düz ve sıkıcı hale getirebilir ve ahşap mobilyalarınızı odanın odak noktası haline getirmek istiyorsanız, zemine karışarak kaybolabilir. Mobilyanız açık kahverengi ise, kontrast oluşturan daha koyu bir renk seçin ve bunun tersi de geçerlidir. Görünümünüzü bunaltmaktan kaçınmak için odadaki ahşabı üç adede kadar bitirin.  

4. Mekansal Özellikler 

Döşemeniz, seçtiğiniz renge bağlı olarak oda üzerinde görsel bir etkiye sahip olabilir. İşte koyu ve açık renk döşemenin odanıza yapabilecekleri. 

  • Açık zemin : Açık renkli ahşap zeminler, daha koyu zeminler gibi ışığı emmez, bu da onu daha az doğal ışık alan odalar için daha ideal hale getirir. Daha açık zemin, daha küçük alanları daha büyük hissettirebilir, bu nedenle küçük bir odada açık zemin kullanmak, daha az kısıtlayıcı hissettirebilir, küçük yatak odaları veya oturma odası veya yemek odası gibi kalabalığa eğilimli olabilecek alanlar için iyidir. Ancak çok fazla alana sahip geniş odalarda daha açık renklerden kaçının. Geniş ve ferah bir oturma odası, büyük bir aile için iyi olabilir, ancak daha büyük bir odanın görünümünü dengeleyecek fazla mobilya yoksa, daha açık zeminler odanın çıplaklığını vurgulayabilir.
  • Koyu zemin : Öte yandan, daha koyu laminat parke, bol miktarda doğal ışık alan odalar için en iyisidir. İyi aydınlatma her zaman olumlu bir özellik olsa da, parlak bir ortamda daha açık zemin kaplaması odanın rengini soldurur. Bu aynı zamanda açık renkli duvarlar için de geçerlidir, bu nedenle koyu renkli zeminlerle kontrast oluşturun. Özellikle bütçeniz kısıtlıysa ve bir odayı daha az çıplak hissettirmek istiyorsanız, koyu renkli bir ahşap zemin, çok daha fazla alana sahip odalar için en iyisidir.
    Öte yandan, mobilyalarla dolu ve fazla aydınlatma olmayan daha küçük bir odanız varsa, koyu renkli zemin, odayı daha karanlık ve hatta daha küçük gösterebilir.

Adresimiz

Şerifali, İbrahim Hakkı Sk. No:36, 34774 Dudullu Osb
Ümraniye / İstanbul

Sosyal Medyalarımız

*Renkler, ekran rengi/ışığı ve çözünürlüğe bağlı olarak orijinaline göre değişiklik gösterebilir.

Harmony Floor. Tüm Hakkı Saklıdır.